O nas
Nasza historia zaczyna się w Łowiczu, tętniącym życiem rezerwacie sztuki ludowej. To w Łowiczu nieprzerwanie od dziesięcioleci twórcy ludowi wycinają, haftują i rzeźbią. Liczne zespoły i kapele ludowe stanowią obowiązkową oprawę muzyczną dla lokalnych uroczystości, zarówno tych oficjalnych jak i rodzinnych. To właśnie w Łowiczu odbywa się najsłynniejsza procesja Bożego Ciała, wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To w Łowiczu działała przez dziesięciolecia “Sztuka Łowicka” jedna ze spółdzielni produkcyjnych Cepelii, w której powstawały wycinanki, lalki łowickie, pasiaki i gobeliny.
Z uwagi na nasze księżackie pochodzenie lokalny folklor zawsze był nam bliski.
Współprace z twórcami ludowymi rozpoczęliśmy już w 2000 latach, pierwotnie organizując dla nich kiermasze świąteczne oraz pokazy mody inspirowanej strojami ludowymi.
Z czasem pojawiła się w nas chęć pokazania magii naszego folkloru całemu światu. Tak powstał nasz pierwszy sklep internetowy, który uruchomiliśmy w 2010 roku. Byliśmy prawdopodobnie pierwszym sprzedawcą rękodzieła w polskim internecie.
Dziś przemierzamy całą Polskę od Kaszub po Podhale w poszukiwaniu najpiękniejszych i najbardziej autentycznych wyrobów. Czasem znajdujemy też piękne rzeczy w sąsiednich słowiańskich kulturach jak Litwa, Ukraina czy Słowacja. Spotykamy się z Twórcami ludowymi, odwiedzamy ich domy i warsztaty, zwiedzamy tradycyjne manufaktury, bywamy na kiermaszach i targach sztuki ludowej.
W ten sposób pozyskujemy dla Was najbardziej oryginalne i tradycyjne polskie wyroby.
Jesteśmy odbiorcą jedynej w Polsce fabryki fajansu, niezmiennie motywujemy naszego twórcę glinianych ptaszków do kontynuowania działalności. Wiemy, że nasza wycinankarka Grażyna wycina nożycami odziedziczonymi po babci, wielokrotnie widzieliśmy naszą hafciarkę Zosię przy pracy. Wiemy, gdzie rosną kwiaty do naszych suszonych bukietów, a praca w tym rodzinnym gospodarstwie trwa cały rok. Cierpliwie czekamy na dzięciołki i przewrotki od pana z Zakopanego. Miesiącami wyczekujemy dostaw z Bolesławca. Nasza rzeźbiarka Ela nigdy nie przyniosła nam dwóch takich samych rzeźb. Wiemy, że nasi garncarze to już piąte pokolenie prowadzące ten sam zakład i że odrestaurowali piec po pradziadku. Czasem na targach staroci udaje nam się znaleźć dla Was rzeczy vintage, pochodzące z 60, 70 i 80 lat. Uratowaliśmy przed złomem ostatnie działające w Łowiczu krosna, kiedy pan Andrzej postanowił przejść na emeryturę.
Jeśli jesteś na naszej stronie to łączy nas miłość do polskiej tradycji, kultury i sztuki ludowej. To właśnie dzięki Tobie, polska, ręcznie tworzona sztuka ludowa ma szansę przetrwać by cieszyć kolejne pokolenia. Dziękujemy, że doceniasz pracę naszych twórców i artystów.
W Rzeczludowa działamy z szacunkiem do tradycji i w trosce o jej przyszłość. Dziękujemy, że jesteście z nami.